Historia

“Znajdujemy się przymusowo na gościnnej angielskiej ziemi, ponieważ nie możemy wracać do swego kraju. Dzieci nasze mają możność nauki i uczęszczania do szkół, ale… angielskich. Rodzice, świadomi swoich obowiązków, chcą wychować swe dzieci w duchu polskim.”

Tak we wrześniu 1953 roku rozpoczęła się historia Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej. Niewielka grupa ludzi z ogromnym zapałem postanowiła stworzyć polską szkołę na obczyźnie, dając szansę swoim dzieciom na poznanie języka polskiego, historii oraz polskiej kultury i polskich obyczajów. W dniu 18 września, odbyło sie pierwsze zebranie rodziców na którym wybrano Komitet Rodzicielski w składzie:

  • E. Łubieńska – przewodniczaca
  • A. Kośmider – sekretarz
  • M. Skowrońska – skarbnik
  • D. Pniewska – nauczyciel
  • dr M. Zborowski – lekarz szkolny

Pierwsza lekcja, ktorą poprowadziła pani Danuta Pniewska, odbyła sie juz nazajutrz w prywatnym mieszkaniu państwa Lubomirskich, ktorzy bezinteresownie oddali część swojego mieszkania do czasu znalezienia odpowiedniego lokalu szkolnego. Już w październiku szkołą została przeniesiona do budynku angielskiej katolickej szkoły St Magdalene na Limacre Rd, gdzie do dyspozycji oddano jedną salę szkolną i salę teatralną. Początkowo szkoła liczyła osmioro dzieci, jednak już pod koniec roku zapisanych było 56 dzieci. W związku z tym dotychczasowe pomieszczenie okazało sie niewystarczające i wkrótce szkoła została przeniesiona do St Andrews School na Willeseden Green.

W 1955 roku ówczesny Zarząd pod kierownictwem prezesa pana A. Kośmidera oraz przy poparciu i staraniach prefekta szkoły ks. T. Pelczara, podjął się zorganizowania parafii ośrodka Willsden Green. W dniu 21 lipca zostało odprawione pierwsze uroczyste nabożeństwo w Kościele Św. Magdaleny, w którym uczestniczyło ponad 400 osób. Niemal od początku szkoła zwiazana jest z parafią księży na Willsden Green, którzy sprawują nad szkołą opiekę duszpasterską. Zawsze służą radą i pomocą. Msze Święte przed każdą szkolną uroczystoscią oraz regularne lekcje religii, nadają Szkole Polskiej dodatkowy, głęboki wymiar. W czwartym roku istnienia szkoły, powstały przy niej, z inicjatywy rodziców, dwie gromady zuchowe “Bursztynowe serduszka” dla dziewcząt i “Wyrwidęby” dla chłopców.

Z roku na rok szkoła rozrastała sie, przybywało coraz wiecej dzieci, zatrudnieni byli dodatkowi nauczycieli, szkoła przenoszona była do większych obiektów. Rok rocznie w szkole organizowane są uroczystości związane ze świetami takimi jak 11 Listopad, 3 Maj czy Jasełka wraz z opłatkiem na Świeta Bożego Narodzenia.

Nasza szkoła zbudowana jest w oparciu o polskie tradycje i obyczaje, jej historia pisana nazwiskami wspaniałych nauczycieli, społeczników, uczniów i ich rodziców oraz kierowników szkoły, z Ignacym Płonką na czele.

Powrót do strony głównej.