Ważność egzaminów GCSE z języka polskiego w Wielkiej Brytanii

| 8 Dec 2017

logoszkoly2Drodzy Rodzice/Opiekunowie,

 

Przekazujemy Państwu wiadomość którą nasza Szkoła otrzymała od p. Marty Niedzielskiej, a która dotyczy ważności egzaminów GCSE z języka polskiego w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy do zapoznania się z treścią niniejszego powiadomienia jak również wspierania Polskiej Macierzy Szkolnej.

 

Szanowni Państwo,

W związku z bardzo często zgłaszaną sytuacją sprzecznych informacji podawanych przez brytyjskie szkoły dzienne na temat egzaminu GCSE z języka polskiego, jego bieżącej sytuacji, możliwości zdawania egzaminu oraz jego „ważności” przed i po reformie, Polska Macierz Szkolna, współpracując z komisją egzaminacyjną AQA przygotowuje list do dyrektorów oraz Exams Officers w brytyjskich szkołach dziennych wyjaśniający bieżącą sytuację egzaminu.

W związku z tym niezbędna jest nam Państwa pomoc. Aby trafić z listem do jak największej ilości właściwych adresatów, bardzo prosimy o w miarę możliwości zebranie i przesłanie do nas nazw oraz danych kontaktowych szkół dziennych, do których uczęszczają Państwa uczniowie na poziomie GCSE.

Ze względu na fakt, iż zapisy na egzaminy są dokonywane już teraz, jest bardzo istotne, abyśmy mogli list wysłać jak najszybciej, dlatego bardzo prosimy o zebranie i przesłanie informacji jak najpilniej.

Treść listu zostanie również Państwu udostępniona tak, aby w razie potrzeby, mogli Państwo przekazywać go rodzicom oraz szkołom dziennym.

 Poniżej przedstawiamy bieżącą sytuację egzaminów GCSE z języka polskiego w wypadku jakichkolwiek wątpliwości:

Egzamin GCSE z języka polskiego został, wśród innych egzaminów GCSE, poddany reformie. Do roku 2018 włącznie, obowiązuje egzamin w formie dotychczasowej, według specyfikacji z roku 2014 i oceniany według starego systemu literowego – od A* do G.

Latem 2019 po raz pierwszy uczniowie przystąpią do egzaminu w nowej formie, ocenianego w nowym systemie numerycznym – od 1 do 9.

Niezależnie, czy uczniowie przystąpią do egzaminu w formie sprzed zmian (czyli jeszcze w tym roku szkolnym) czy w nowej (od 2019), osiągnięty rezultat jest ważnym rezultatem. Każdy uczeń otrzymuje certyfikat wystawiony przez komisję egzaminacyjną AQA z wynikiem egzaminu. Certyfikat raz wystawiony, nie traci ważności.

Fakt, że egzamin zdawany w tym roku zostanie oceniony w starym systemie oceniania, nie wpływa w żadne sposób na ważność egzaminu. Zmiany w systemie oceniania egzaminów GCSE ze wszystkich przedmiotów rozpoczęły się w roku szkolnym 2016/2017 i potrwają do roku 2018/2019, a większość przedmiotów rozpocznie być oceniana według nowego systemu dopiero w r. 2019. Obecnie uczniowie otrzymują mieszane wyniki egzaminów: niektóre w starym, a niektóre w nowym systemie.

Język polski nie stanowi tutaj żadnego wyjątku.

Ofqual, powołane przez rząd ciało nadzorujące wszystkie egzaminy, wydał tabelę porównującą oceny w dwóch systemach oceniania, aby pomóc ustalić odpowiedniki pomiędzy ocenami w systemie literowym i numerycznym.

Więcej informacji na ten temat, podanych w przystępnej formie, można zobaczyć na stronie Ofqual tutaj:

https://www.gov.uk/government/news/new-gcse-9-to-1-grades-coming-soon

Otrzymujemy informację, że wiele szkół dziennych stawia trudności w zapisaniu na egzamin GCSE z języka polskiego uczniom, którzy nie są jeszcze w 11 klasie.

Powodem tego może być fakt wystawiania przez szkoły zbiorczych dokumentów prezentujących rezultaty uczniów zdających GCSE w roku, w którym planowo egzaminy te są zdawane, jak również wewnętrzne statystyki szkół, które muszą być sporządzane według określonych kryteriów. Egzamin zdany wcześniej może nie zostać ujęty w takim zbiorczym zestawieniu. Tym niemniej uczeń nadal otrzymuje certyfikat z komisji egzaminacyjnej, który potwierdza fakt zdania egzaminu z języka polskiego.

Fakt nieujęcia egzaminu w zbiorczym zestawieniu wyników nie zmienia ważności zdanego egzaminu GCSE.

Dociera do nas również informacja o wewnętrznych ustaleniach szkół, np. o tym, że niektóre szkoły „nie rekomendują zdawania żadnych egzaminów GCSE w starej formie”.

Powody mogą być różne, zależnie od szkoły, wydaje się jednak, iż w wielu przypadkach jest to kwestia nieposiadania przez szkołę dostatecznej informacji na temat reformy egzaminów i funkcjonowania w okresie przejścia między starymi a nowymi egzaminami.

W świetle powyższych okoliczności ważne jest, aby Polska Macierz Szkolna i szkoły sobotnie wspierały  rodziców poprzez właściwe informowanie.

Rodzicom należy doradzać pisemne kontaktowanie się ze szkołą i zapytywanie o powód odmówienia przez szkołę zapisania ucznia na egzamin GCSE. Prosimy prosić rodziców o przekazanie Państwu, jaką odpowiedź podała szkoła. Jeżeli powodem podanym przez szkołę jest brak egzaminatora, mogą Państwo zaoferować szkole brytyjskiej swoją pomoc. Jeśli w Państwa szkole nie ma osoby, która mogłaby przeprowadzić egzamin, prosimy rekomendować kontakt z Polską Macierzą Szkolną, która w wielu przypadkach będzie mogła pomóc.

W razie jakichkolwiek niejasności, zachęcamy Państwa do kierowania rodziców do kontaktu z Polską Macierzą Szkolną.

Czekamy na informacje z nazwami i kontaktami do szkół dziennych, do których chodzą Państwa uczniowie.

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do dyspozycji.

Z poważaniem

Marta Niedzielska

Kierownik Biura
Polska Macierz Szkolna

238 – 246 King Street, London W6 0RF

Tel. 0208 741 1993

e-mail: pms@polskamacierz.org

www.polskamacierz.org

Wspieraj Polską Macierz Szkolną za darmo!

Kategoria: Aktualności

Comments are closed.